|
Hvad er Midtfyns Datastue?
Træffes på telefon 2253 5317 mandage kl. 10-12
Hvem underviser?
Hvor finder undervisningen sted? Efterår: i uge 36 til uge 48
Undervisningen foregår i et rart og afslappet miljø, med hold på 4 personer á 2 timer pr. uge. Der vil være en pause midtvejs, hvor du kan nyde en kop kaffe, te og brød i husets lille hyggelige cafe.
Medlemskab koster kr. 150,- (engangsbeløb) Sæsongebyr kr. 300,-
|
Hvad undervises der i?
Word: er et tekstbehandlingsprogram / skriveprogram fra Microsoft som er en del af den såkaldte ”Officepakke”. Her lærer du at oprette og skrive breve, bruge forskellige skrifttyper, indsætte billeder og mange andre ting.
er et regnearks-program hvor du f.eks. kan lave budgetter, regnskaber, musik- og filmkartoteker og mange andre ting.
her kan du lave mange kreative ting, med professionelt tilsnit, f.eks. invitationer, fødselsdagskort, visitkort, plakater m.m.
grundlæggende ting om internettet. Søgning på nettet, oprette og skrive mail.
med nutidens store udbredelse af digitale kameraer, er det en god idé, at lære lidt om redigering af foto, gemme på rette måde, så man kan finde sine billeder igen. Scanne og udskrive billeder.
for dem som gerne vil have genopfrisket sit kendskab til brug af PC – vedligeholdelse af din PC. |
For dig der vil gi en hånd...
...og for dig, der har brug for en hånd
AdresseFrivilligcenter Midtfyn Tlf.: 62 62 22 01 |
dØstre Ringvej 39 |
ÅbningstiderMandag 10:00 - 15:00 Tirsdag 10:00 - 15:00 |
gOnsdag 10:00 - 15:00 Torsdag 10:00 - 15:00 |
InformationDu kan altid hente vores folder ved at klikke her. E-mail: info@frivilligmidtfyn.dk |